נערה קוראת 1

עשר בלילה. הבנים כבר ישנים במיטותיהם. הבית כולו נכנס למצב ‘שקט’. ואם הקירות היו יכולים לדבר הם בטח היו אומרים: “וואוו, איזה יום! אנחנו גמורים.. די, תנו לישון עכשיו.” אני מתקרבת לחדר שלה. אור קלוש בוקע מבעד לחריץ שבין הדלת לרצפה ולפני שאני נכנסת אני מבטיחה לעצמי:”שום ביקורת לגבי המסך, רק נעים בגב ונשיקת לילה טוב. שמעת?!”

אני דופקת על דלתה.

“מי זה?”

“בנדיקט קמבראץ’! מי זה כבר יכול להיות? זאת אני, אמא…”

“תכנסי” היא ממלמלת ואז מבלי להפנות אליי את המבט היא מגבירה את הקול: “ואם כבר זה בנדיקטקמברבראץ’!”

אני מסתכלת עליה ונמסה באחת! טיפשה שכמותי, זה בכלל לא אור של מסך, זו מנורת הקריאה שלה. היא שוכבת לה במיטה וקוראת ספר!

“אמא, מה את עומדת ככה ומסתכלת עליי עם החיוך הדבילי הזה?! את מפריעה לי באמצע קטע ממש מותח. מה את רוצה?”

“אני? מפריעה? לא, לא, לא רוצה כלום. תמשיכי לקרוא מתוקה שלי. אני הולכת, לא מפריעה, לא מפריעה. לילה טוב.” אני מפריחה לעברה נשיקה באוויר, חוששת שמא הקסם יתפוגג אם אתקרב לתת לה נשיקה אמיתית.

“לילה טוב” היא עונה חלושות וממשיכה לקרוא כשאני סוגרת אחריי את הדלת.

אני מסתכלת על קירות הבית במבט רווי נחת ונדמה לי שאם הקירות היו יכולים לדבר הם היו אומרים לי: “את רואה?! את צריכה להניח לה ולסמוך עליה יותר. עכשיו לכי לישון. לילה טוב.”

“ליל מנוחה” אני עונה.

כשאני נכנסת למיטה עולה לי שאלה. למה זה בעצם כל כך חשוב לי שהיא תקרא ספרים? למה אני מתמלאת התנגדות כשהיא מחוברת לאייפון, אבל מתמוגגת למראה שלה אוחזת ספר בידיה?

ואז רגע לפני שאני שוקעת לתוך שינה עמוקה אני מבינה- קריאה בשבילי היא מפתח לעולם קסום ומופלא. עולם שנמצא מחוץ לנו ובתוכנו בו זמנית. עולם שלם שנברא ממלים בלבד, אך בכוחו לרתק אותנו, להצית את הדמיון שלנו , לעורר בנו רגשות עזים ולברוא בתוכנו מציאות חדשה שהופכת להיות חלק מאתנו, חלק ממי שאנחנו. כשאני רואה אותה אוחזת במפתח הזה אני יודעת שהעולם שלה נהיה עשיר, מלא ומעניין יותר.

עניין אותי מה יש לנערות להגיד על ספרים ועל האהבה שלהן לקריאה. אז שאלתי נערות שאוהבות לקרוא והנה מה שהן סיפרו לי:

נעמי גורני- בת 14 וחצי מנס ציונה

נעמי קוראת

מה זו קריאה בשבילך?

קריאה בשבילי היא הנאה בכל פעם מחדש. כשאני קוראת ספר טוב אני לוקחת הפסקה מהיום-יום שלי, מהחיים ומהשגרה. אני נסחפת לתוך הסיפור וחיה אותו.

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

אני חייבת להודות שלא התנסיתי במגוון מאוד גדול של סגנונות. אבל הסגנון השולט אצלי על המדף הוא פנטזיה.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?

בסלון על הספה.

מהו הספר האהוב עלייך?

התאהבתי בטרילוגיה “שבע הממלכות” מאת קריסטין קאשור. בכל ספר יש דמות ראשית נשית, מורכבת וחזקה, שנלחמת למען החופש, העקרונות והדעות שלה. אלו ביחד עם מסרים שאני מאוד מתחברת אליהם, כתיבה מעולה, עלילה מותחת, סודות ורמזים גורמים לכל ספר בסדרה להיות מדהים לבדו, בעוד שלושתם ביחד יוצרים שלמות שגורמת לי לקרוא אותם שוב ושוב.

מאיה קרצ’מר – בת 12 מכפר סבא

מאיה קוראת

מה זו קריאה בשבילך?

קריאה בשבילי היא קודם כל דבר כיפי. אני קוראת מבחירה ומרצון ולא משום שמישהו הכריח אותי. קריאה בשבילי היא בעצם חלון להתרחשויות שונות ומדהימות שהספר מחביא בתוכו. אני אוהבת לקרוא משום שזה מדהים אותי ומרגש אותי ואני פשוט נהנית מזה. אני אוהבת לקרוא גם משום שהספר לוקח אותי לעולמות שונים ומדהימים, שלא ידעתי עליהם קודם. דרך הקריאה אני זוכה להכיר דמויות נהדרות, כל אחת והאופי שלה, ולהצצה לתוך החיים שלהן.

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

אני אוהבת כל מיני סגנונות ספרותיים, אבל הסגנונות האהובים עליי הם פנטזיה, מדע בדיוני, ודיסטופיה.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?

המקומות המועדפים עליי לקרוא הם בבית ספר- שם אני יכולה לצאת מהשגרה של מקום לא מהנה, לכאורה, לתוך הסיפור המרתק שבספר. אני אוהבת לקרוא  גם על המיטה בחדר שלי עם שמיכת פוך, שתי כריות, מנורת קריאה וספר ביד.

מהו הספר האהוב עלייך?

הספר האהוב עלי הוא ‘חוק הקוסמים’ מאת טרי גודקינד, המשתייך לז’אנר הפנטזיה. בת דודה שלי המליצה לי עליו, ובהתחלה זה נשמע לי כמו סתם עוד ספר ארוך, אחר כך כמו ספר עם רעיון ממוחזר, אחר כך ספר שאולי יש לו פוטנציאל לעניין אותי, אך בסופו של דבר, הוא התברר כספר הכי טוב שקראתי אי פעם, וקפץ לראש רשימת הספרים האהובים עליי. אני לא יכולה לתאר עד כמה אני אוהבת את הספר הזה. הוא הצליח לגרום לי להרגיש כאילו אני ממש חיה בתוכו- ביערות הקרים, מטילה קסמים, לחשים וכשפים. העולם הקסום הזה שונה מכל העולמות האחרים שהכרתי. הוא אכזרי, הוא מדהים, והוא קסום. הספר גרם לי לבכות כמה פעמים, מזעזוע, מעצב, ומאושר. הייתי עושה הכל כדי לפגוש את הדמויות שנמצאות שם. כל פרק בספר הזה הוא דבר מדהים ומיוחד בשבילי. אני לא אצליח להפסיק לחשוב עליו, ובטח שלא לאהוב את הדמויות, או את הסופר. הספר הזה הוא כל כך הרבה דברים בשבילי. הוא אחד הדברים שאני הכי אוהבת בעולם הזה, החלום שלי הוא לכתוב משהו שיהיה קרוב לרמה של ספר הפנטזיה האגדי הזה. אני לעולם לא אשכח את השעות בהן הייתי יושבת מול הספר ולא רוצה שזה ייגמר. אני מאחלת לכל אחד שימצא קשר כה מיוחד עם ספר כמו שאני מצאתי עם ‘חוק הקוסמים’. וכמובן, אני מאוד ממליצה לקרוא אותו, כי הוא פשוט הכל, לא חסר בו כלום ואין בו מילה אחת שלא במקומה. זהו ספר הכי עשיר, מדהים, נהדר ומיוחד וכל הסדרה שאחריו לא פחות. כל מה שנשאר לי להגיד עליו זה שאני לא מבינה איך בני אדם יכולים לכתוב דבר כזה, שאני רק יכולה לחלום עליו.

בר נוב – בת 15 וחצי מתל אביב

מה זו קריאה בשבילך?

אני קוראת מאז שאני זוכרת את עצמי, זה חלק ממש מוטבע בי אם אפשר לומר. אני חושבת שהקריאה היא דרך מופלאה אפילו לשכוח מהיום הקשה ומהעולם בעצם ולהיכנס אל תוך עולם אחר. בעידן של היום הקריאה הפכה לחשובה יותר. הראש צריך מידי פעם מנוחה מכל המכשירים הדיגיטליים והקריאה היא דרך שגם מפעילה את הראש וגם כיפית. יש המון סיבות שבגללן אני אוהבת לקרוא, אבל העיקרית היא ללא ספק היכולת להיות הדמות ולהרגיש חלק ממנה. ותרשו לי להסביר, לכל סיפור יש דמות ראשית, הגיבור או הגיבורה של הסיפור וזוהי גם הדמות שאליה הכי מתחברים. בשלב מסוים כשאתה קורא אתה כבר לא שם לב לעולם שמסביבך ואתה מתחיל לחיות את העולם של הסיפור, מתחיל להבין את הגיבור ואפילו הופך לגיבור. ביכולת המסוימת הזאת הובילה אותי לבכי כמה וכמה פעמים כשקרה משהו רע לדמות הרשית או לדמויות שסובבות אותה, והורי שמעו אותי לא פעם צוהלת משמחה כאשר נבל הסיפור “הובס”. וכשזה קורה (וסליחה מראש על הקלישאה) באמת אי אפשר להוציא את הספר מהידיים…

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?
סגנון ספרין אהוב במיוחד אין לי כרגע, אבל אני בהחלט מעדיפה רומנים רומנטיים, ספרי מתח, מדע”ב ופנטזיה. אני משתדלת לא להגביל את עצמי לסגנון מסוים וקוראת מכל הבא ליד, או מהספרייה שלי, של אמא, משאילה מחברות או מהספרייה הציבורית שליד הבית שלי.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?
אני קוראת בדרך כלל בחדר שלי או של ההורים אם אני באה מוקדם הביתה, אבל המקום מדהים שקראתי בו ספר היה בכינרת על ערסל או על כיסא נוח. לקולות של המים יש נוכחות מרגיעה מאוד והנוף משגע (למרות שאני יותר ממוקדת בספר).

מהו הספר האהוב עלייך?
ספר אהוב… תחרות קשה מאוד. קראתי המון ספרים ואני אוהבת את כולם, אבל אם אני מוכרחה לבחור אז הספר האהוב עליי הוא “גאווה ודעה קדומה” של ג’יין אוסטין. את הספר קראתי בהמלצת אימי, שאמרה שאני חייבת לקרוא אותו, הסיפור מספר על אליזבת’ בנט הבת בשנייה מתוך חמש בנות. לאליזבת’ אמא שכל מטרתה בחיים היא להשיא את בנותיה לגברים עשירים (זמן ההתרחשות הוא בכפר אנגלי במאה העשרים). אליזבת’ נפגשת עם מר דארסי שסולד ממנה בהתחלה אולם מסתבר שהוא מאוהבת בה… טוב אני לא אעשה ספוילרים. אני אוהבת את הספר מכיוון שאליזבת’ לא מוכנה להינשא לגבר שהיא לא אוהבת לא משנה כמה עשיר או בעל תארים הוא. מלבד זאת, הספר הוא כמובן רומן רומנטי, בעל התפתחות עלילתית מעניינת ואף בלתי צפויה :)

מיי חזז – בת 11 מכפר סבא

מיי קוראת

מה זו קריאה בשבילך?

אני קוראת דברים שמעניינים אותי. לפעמים כשבא לי להיות לבד אני אוהבת להשתמש בדמיון והספר לוקח אותי לעולם קצת אחר. זה מרגיע. אני קוראת ונרגעת. כשאני קוראת אני לא שומעת שום דבר, רק עם עצמי לבד, זה כמו בועה של שקט עצמי.

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

אני אוהבת לקרוא ספרים שמספרים על ילדים עם תחומי עניין דומים לשלי, על סיפורים שכאילו מרגישים בתוך הסיפור כשקוראים אותם.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?
אני אוהבת לקרוא בכל מקום שיש לי הרבה זמן לקרוא. בנסיעות ארוכות, בחדר כשיש קצת זמן פנוי…

מה הספר שהכי אהבת עד היום?
מסדרת הספרים של גלילה רון פדר עמית ״להתבגר״. האהוב עליי הוא ׳להיות מאומצת׳. הוא בעצם מספר על ילדה מאומצת, על חייה ועל חבריה. אני אוהבת את הספר כי זה מהספרים שמרגישים בתוכם כאשר קוראים אותם. חוץ מזה הספר נורא מעניין וכיף לקרוא אותו כי מרגישים שאתה במקום של הילדה.

שוני לוי – בת 12 מרעננה

שוני קוראת

מה זו קריאה בשבילך?

בשבילי קריאה היא משהו מרגיע, משהו שמשחרר מכל היום העמוס והמלא בפעילויות. אני אוהבת לקרוא כי זה מותיר לי זמן שאני בלי מסכים ויש לי זמן למחשבות ופשוט להרגע.

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

 יש כמה סגנונות שאני אוהבת:
מתח ופעולה, קומדיה ואני לא בטוחה שזה סגנון, אבל כשאנשים כותבים על עצמם לדוגמא, יומן או משהו כזה.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?

אני הכי אוהבת לקרוא בחדר שלי לפני השינה.

מהו הספר האהוב עלייך?

הספר האהוב עליי הוא “יומני הנסיכה”. בספר מסופר על נערה- מיה תרמופוליס, שהוריה גרושים והיא גרה עם אמא שלה. יום אחד נגלה לה שאביה הוא הנסיך של המדינה ג’נוביה אשר באירופה. סבתה של מיה (מיה לא ממש מחבבת את סבתה) היא המלכה של ג’נוביה והיא מלמדת אותה כללים וחוקים של נסיכות שעל פיהם היא צריכה לנהוג. למיה יש חברה ששמה לילי והן החברות הכי טובות אך קורות בינהן כל מיני בעיות…(יומני הנסיכה זו סדרה של ספרים שיצא על שניים מהם סרט).

נועה ברימר יפת – בת 13 וחצי מתל אביב

מה זו קריאה בשבילך?

קריאה בשבילי זו דרך להיכנס לעולמות אחרים ולהכיר וללמוד דברים חדשים. כשאני קוראת אני נכנסת כל כך לתוך הספר שלפעמים זה מרגיש כאילו אני באמת שם. אני אוהבת לקרוא בגלל שהקריאה לא רק מעניינת ומעשירה, אלא גם נותנת לי דרך לחוות חוויות שלעולם לא הייתי יכולה לחוות, ולהכיר עולמות כל כך שונים משלי…

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

 אני אוהבת במיוחד לקרוא ספרי פנטזיה והרפתקאות, וגם ספרי בלשים.

?איפה את הכי אוהבת לקרוא

 .אני הכי אוהבת לקרוא בחדר שלי, כי שם אני מצליחה להתנתק מהעולם ולקרוא בלי הפרעה. נוח לי ומוכר לי שם ולכן אני אוהבת בחדר

?מהו הספר האהוב עלייך

 הספר האהוב עלי הוא ״עלובי החיים״ מאת ויקטור הוגו. אני אוהבת את הספר הזה בגלל העומק שלו והמסרים שהוא מעביר. הספר ריתק אותי גם בגלל השפה, גם בגלל

.הדמויות העמוקות והמורכבות, ההתרחשויות הרבות והמסעות שעוברת הדמות הראשית בספר

 ליה מלמד – בת 12 וחצי מתל אביב

מה זו קריאה בשבילך?

קריאה בשבילי זה להעשיר את הידע שלי ולהתעניין בדברים שלא יצא לי לחשוב עליהם. בזמני הפנוי אני קוראת ספרים וכשאני “נכנסת” לספר אני לא יכולה להפסיק לקרוא…

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

אני אוהבת ספרים מרגשים, מותחים ומצחיקים ובעיקר ספרי הרפתקאות מהסוג שאני לא יכולה להפסיק לקרוא באמצע.

 איפה את הכי אוהבת לקרוא?

אני הכי אוהבת לקרוא במיטה לפני שאני הולכת לישון. אני מדליקה את הפנס הקטן שלי וקוראת עד שאני נרדמת.

מהו הספר האהוב עלייך?

הספר האהוב עליי הוא “פלא”. זה ספר כל כך מרגש ומצחיק ואהבתי שיש בו הרבה מאד מסרים שמלמדים על החיים. לפעמים אני מזדהה עם הדמות הראשית וזה עוזר לי להבין את הספר.

ענבל  – בת 12 מרחובות

מה זו קריאה בשבילך?

קריאה בשבילי היא חוויה.אני אוהבת להרגיש את הרגשות שהדמות מרגישה,להרגיש שאני ממש היא, שאני חווה את כל הדברים שהיא חווה.אני נותנת לדמיון שלי ‘להשתלט’ עליי. אני אוהבת לקרוא מפני כשאני קוראת אני מרגישה שאני נשאבת לעולם אחר,שונה,שבו אני יכולה לדמיין הכל.

יש סגנון ספרותי שאת אוהבת במיוחד?

ישנם שני סוגים ספרותיים מועדפים עליי והם-סיפורי חיים וספרי נוער. אני אוהבת לקרוא ספרי נוער מפני שאני מרגישה שם כאילו אני חלק מהספר,אני מבינה את הדמויות ומצליחה להתחבר אליהן. אני אוהבת לקרוא סיפורי חיים ( סיפורים היסטוריים {ממלחמת העולם השנייה וכו’…}) מכיוון שתמיד עניינו אותי החיים פעם, בתקופות שונות.

איפה את הכי אוהבת לקרוא?

ישנם שלושה מקומות שאני מעדיפה לקרוא: בכיתה, בחדר שלי או בספרייה.

מהו הספר האהוב עלייך?

הספר שהכי אהבתי עד היום הוא- ‘תיכון לילה’. אהבתי אותו מפני שהכל משולב בו, מתח, אקשן, קצת אהבה, דרמה, הרפתקאות. אהבתי אותו גם מפני שהוא כתוב מנקודת מבט כללית, כלומר הוא לא כתוב כך-הגעתי הביתה,טרקתי את הדלת ונאנחתי, אלא כך- אלי נכנסה לחדרה בטריקת דלת ונאנחה.הספר עצמו מעניין. אני לא יודעת איך לתקצר אותו אבל, מומלץ!

אתן מוזמנות להתעדכן בפעילויות של סדנת אמהות ובנות