נדמה שרק אתמול היא הייתה הילדה הקטנה שלך, שמתפנקת בזרועותייך ומבלה במחיצתך שעות יקרות... והנה היא פתאום כבר גדולה, אולי אפילו כבר עברה אותך בגובה. עולמה התמלא בחוגים, בחברות, בלימודים ובתחומי עניין שונים שאת לא בהכרח חלק מהם. כמוך, אמהות רבות חוות התרחקות מסוימת ביחסים עם בנותיהן סביב גיל ההתבגרות:

"כשהיא הייתה קטנה יותר היו בינינו כל הזמן חיבוקים ונשיקות. זה היה ממש חלק מהקשר. היא אהבה להתכרבל איתי ולהתחבק כל הזמן וזה הרגיש הכי טבעי בעולם. לא חשבתי שזה ישתנה. היום היא ממש נרתעת מהחיבוקים שלי. זה מאד חסר לי, אבל בגלל התגובות שלה אני כמעט שלא מנסה יותר."

"הקשר שלנו הוא טוב בסך הכל וזה מאד מרגש אותי לראות איך היא גדלה ומתבגרת והופכת לאדם עם דעות ומחשבות משלה. לפעמים יש לנו שיחות כאלה כמו של חברות וזה כיף. מצד אחד זה משמח שהיא נהיית עצמאית וצריכה אותי פחות וזה גם מקל עליי, אבל מצד שני העצמאות שלה גורמת לי להיות פחות מעורבת ואני מרגישה לא מספיק נוכחת בחיים שלה."

"היא כבר לא משתפת אותי במה שקורה איתה כמו שפעם נהגה לעשות. השיחות בינינו נהיו מאולצות... היא עושה טובה שהיא עונה לי בכלל. היא מסתגרת כל היום בחדר שלה ובקושי מדברת אתנו. התחושה היא שפתאום יש חומה בינינו שאני לא מצליחה לעבור דרכה."

תקופת ההתבגרות היא תקופה מורכבת בה הנערה נאלצת להתמודד עם שינויים רבים המתחוללים בעולמה (הפיזי, הרגשי והנפשי) וביחסים שלה עם סביבתה. חלק עיקרי וחשוב בתהליך ההתבגרות שלה הוא בניית זהות נפרדת והשגת אוטונומיה. לשם כך היא זקוקה למרחק מהוריה ובעיקר מאמה, אך חשוב לזכור שבמקביל לצורך שלה להתרחק קיים צורך לא פחות חזק ,שכביכול מנוגד לו, הצורך להרגיש קרובה ושייכת. קשר טוב וקרוב עם אמא הוא משמעותי בתהליך בניית הזהות שלה ובביסוס דימוי עצמי חיובי. קשר זה מהווה מקור לתמיכה ועוגן חיוני לנערה בתקופה סוערת זו.

'סדנת אמהות ובנות' פועלת במטרה לחזק את הקשר בין אמהות ובנות באופן חווייתי ובעזרת כלים מתחומים מגוונים, כמו: מגע, צילום, תנועה, יוגה יצירה ועוד. אנחנו מאמינות שהתנסויות חווייתיות פותחות בפנינו אפשרויות חדשות להתייחסות, להבנה ולהתמודדות ומוצאות שיש בכוחן לעצב זיכרונות מוחשיים ומשמעותיים. זוהי ההזדמנות שלכן לקחת פסק זמן מהשגרה כדי להיות ביחד, להנות, ליצור, לחוות, לגעת ולהתקרב. במפגשים נעסוק בנושאים שעומדים בבסיס היחסים בין אמהות לבנות כמו, קירבה ומרחק, תלות ועצמאות, גבולות וחופש ועוד. הסדנא נועדה לעזור לכן לפתוח נתיב חדש בקשר שלכן, בו תוכלנה להרחיב את המקום של משחקיות והנאה, לשפר את התקשורת ולחזק את תחושת הקירבה והאינטימיות.

הסדנאות :

 סדנת בת מצווה

יום ביחד 

 סוף שבוע

אמהות ובנות ממשיכות 

סדנת אמהות ובנות מתבגרות

יום פעילות אמהות ובנות במסגרת בית הספר